Tipy na SW

Tipy na můj oblíbený software

Tipy a triky

Ačkoliv původním záměrem bylo napsat článek o všech programech a nástrojích, které využívám, po zvážení jsem došla k závěru, že by článek byl až moc dlouhý. Řekla jsem si, že to rozdělím na více částí a začnu softwarem, který mám nejraději a bez kterého neobejdu, když tvořím. Programy jsem seřadila podle postupu – tedy od návrhu šablony až po kódění.

Adobe Photoshop

Velice známý a populární program pro úpravu fotek a tvorbu rastrové grafiky. Myslím si, že jej nemusím detailněji popisovat.

Alternativy: GIMP, Krita

Adobe Xd

Jakmile mám vytvořenou grafiku, v Adobe Xd provedu import a můžu se vrhnout na návrh! Kouzlo tohoto programu jsem objevila teprve nedávno. Pomocí Adobe Xd lze úplně jednoduchým způsobem navrhnout design a je ocenitelným především UXáky.

Alternativy: Sketch (pro Apple), InVision

JetBrains WebStorm

Vývojové prostředí, bez kterého se už neobejdu. Má velice širokou škálu nastavení a možností. WebStorm nabízí pohodlnou práci s Gitem nebo třeba kompilaci Lessu na CSS (a jiných preprocessorů). Aktuálně jej využívám na kódění, práci s Javascriptem (+ jQuery a ReactJS).

Společnost JetBrains nabízí vývojové prostředí snad pro každý programovací jazyk – od PHP, přes Python až po Javu. Jo, a pro studenty je zdarma!

Alternativy: Adobe DreamWeaver

SublimeText

Má velmi podobné využití jako WebStorm, na první pohled vypadá jednodušeji. Výhodou je, že si jej vývojář může přizpůsobit podle svého a pomocí Package Controlu nainstalovat ty balíčky, které on zrovna potřebuje. Tímto je SublimeText vhodný pro každého, ať programuje v jakémkoliv jazyce.

Alternativy: Atom, Visual Studio Code

Cmder

Na tento nástroj jsem sice narazila teprve nedávno, ale o to větší mám z něj radost! Proč? Dokonale nahrazuje terminál a příkazy z Linuxu. Když jsem totiž před pár měsíci přecházela z Linuxu zpátky na Windows, toto jsem ,,obrečela“ nejvíc. Windows samozřejmě lze ovládat skrz konzoli, ale spousta příkazu je jiných a ta práce na Linuxu je přece jen pohodlnější.

Na Githubu v repozitáři se lze všimnout, že Cmder je ,,převlečený“ PowerShell, podle mě je však o něco lepší a pro mou práci i přehlednější a pohodlnější.

Alternativy: PowerShell

Až se posunu zase o něco dál, myslím, že se seznam mých používaných programů změní a přibudou i nějaké další. Pokud mi tady chybí něco, co naopak používáte vy, dejte vědět do komentářů!

1 thought on “Tipy na můj oblíbený software”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *